Tvůrci stránek nenesou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků čtenářů. Příspěvky vyjadřují názory čtenářů a správce nemůže ani nechce ovlivňovat jejich obsah. Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat pokud obsahují zejména urážky, vulgární výrazy či nepovolenou reklamu.

 

Diskuze

Datum 05.06.2018

Vložil AlbertNah

Titulek How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Odpovědět

The prostate is central to the portion of a male's the reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The men's prostate is found just while watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it will always be really really irritating and inconvenient for your patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, often known as prostatitis, is among the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years of age. Infections with the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common coming from all forms of prostate infection. It is a result of bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition connected with a particular defect within the gland as well as the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be due to trauma towards the urinary tract or by infections originating from other parts with the body. A patient can experience testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal with the prostate defect followed by the use antibiotics and NSAIDs to take care of the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not even to ascertain the causes of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate meals are important. These are some in the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for overall health and it'll also maintain your urinary track clean.

2. Some studies declare that several ejaculations each week will prevent prostate cancer.

3. Eat red meat without excess. It has been shown that consuming over four meals of beef a week will raise the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most important measure to consider to ensure a wholesome prostate is to choose regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you must choose prostate examination at least one time 12 months.

Datum 07.04.2014

Vložil Standa Zeman rodák Albrechtic

Titulek Do toho...

Odpovědět

Dovoluji si popřát albrechtickým fotbalistům plný elán do každého zápasu jehož výsledkem vždy bude výhra.

Datum 07.04.2014

Vložil

Titulek Re: Do toho...

Odpovědět

Díky

Datum 05.11.2014

Vložil Švýcar

Titulek Re: Do toho...

Odpovědět

Děkujeme!!!

Datum 31.12.2013

Vložil Machata Miloslav

Titulek Novoroční pozdrav

Odpovědět

Tímto zdravím všechny fotbalisty a příznivce tohoto klubu a přeji jim do Nového roku hodně zdraví a mnoho dobrých fotbalových výsledků, jak A mužtvu tak i béčka. Bývalý kouč Míla

Datum 20.12.2013

Vložil Marek Chmiel

Titulek Internetové stránky ŠTÍTU ALBRECHTIC

Odpovědět

Navštivte stránky Štítu Albrechtic - https://www.stitalbrechtic.cz/

Datum 22.11.2013

Vložil Vlasta

Titulek Brigáda

Odpovědět

Zítra nedorazím musím dopoledne do práce :-( zdar

Datum 31.10.2013

Vložil Vlasta

Titulek sobotní zápas

Odpovědět

zdárec už jsem psal Henesovi, ale pro jistotu ještě sem v sobotu nebudu na zápas s Hradištěm, protože tak nějak budu služebně v Práglu ....... tak vyhrajte čus

Datum 02.11.2013

Vložil Filip

Titulek Re: sobotní zápas

Odpovědět

Budeš nám chybět :))))))

Datum 29.10.2013

Vložil Hajos

Titulek Treninky

Odpovědět

Vi nekdo jak to bude ted s treninky bude jse to posouvat o hodinu drive ?

Datum 26.10.2013

Vložil Juňas

Titulek report Čimelice

Odpovědět

Zdary
Chtělo by to k reportu přidat ještě střídající hráče.Byli to Milota,Kolář,Velický.Asi jsem je tam zapoměl napsat.

Datum 25.09.2013

Vložil Juňas

Titulek Stránky

Odpovědět

Zdarec
Obnovuje to tady někdo?????

Datum 20.08.2013

Vložil tomas

Titulek opet stejna historie

Odpovědět

panove vsichni lezete na tento web. Vsichni vite ze je fotbal se slavii, ovsem uz nikdo si neprecte ze je brigada a pak trenink a pak utkani na Hradisti. Nikdo se mimo Junase neomluvi. Nikoho nic nezajima a ceka ze bude v pohode hrat. Proc, protoze je opet prihlasena i druha soutez, cili malo hracu. Me je fuk ze na trenink prijde 10 hracu nakonec to staci. Ale svym pristupem dokazujete ze si proste fotbal v Albrechticich nezaslouzite a prakticky se svym pristupem vysmivate tem chlapum co ten oddil vedou a snazi se pro vas udelat podminky na vyssi urovni nez vubec mate schopnosti. Bohuzel aby vas prislo 20 na zapas by musel Dusan obednavat Slavii ob tyden a na to opravdu nejsou prachy. Nechapu proc chcete hrat fotbal kdyz vas vlastne ani nebavi. Hodinu tydne si kopnout muzete nekde jinde. Na louce. Na Hradisti byli lidi co internet vubec nemaji a vedeli to. Ja rikam jen svuj nazor a je mi u p....e ze s tim vychcavate.

Datum 11.08.2013

Vložil Vlasta

Titulek Fantasy sport

Odpovědět

Ahoj hrajete někdo, tak se přihlaště do této miniligy pro naše porovnání :-)

https://fantasy.sport.cz/gambrinusliga/mini_leagues/3624

Datum 13.06.2013

Vložil Saty

Titulek sraz zitra

Odpovědět

Cus, v kolik je zitra sraz a kde? Prijel bych se aspon podivat... ;)
Saty