Historie a současnost Štítu Albrechtic

Na podzim roku 1973 přišli funkcionáři tehdejší TJ Sokol Velké Albrechtice s námětem uskutečnit fotbalový turnaj obcí Albrechtic. Myšlenka byla přijata a po nezbytné diskuzi byl přijat návrh uskutečnit setkání občanů obcí Albrechtic z celé České republiky.

Akce dostala do vínku název ,,Štít Albrechtic,, a k prvnímu setkání došlo v sobotu dne 29. června 1974 ve Velkých Albrechticích.

   Signatáři Štítu Albrechtic se staly obce:

* Albrechtice nad Orlicí, okres Rychnov nad Kněžnou

* Albrechtice u Českého Těšína, okres Karviná

* Albrechtice u Lanškrouna, okres Ústí nad Orlicí

* Albrechtice v Jizerských horách, okres Jablonec nad Nisou

* Lesní Albrechtice, okres Opava

* Velké Albrechtice, okres Nový Jičín

* Město Albrechtice, okres Bruntál

* Albrechtice u Mostu, okres Most

V r. 1987 přistoupila ke Štítu Albrechtic i 9. obec * Albrechtice nad Vltavou, okres Písek

 

Byl přijat systém pravidelného setkávání, Štít Albrechtic tak probíhá nepřetržitě každoročně. Na pořadatelství se podílejí střídavě všechny Albrechtice, četnost pořadatelství každé obce je několikanásobná, pouze Albrechtice u Mostu byly pořadatelem pouze jednou - v roce 1980. V roce 1983 pak Albrechtice u Mostu zmizely z mapy ČR, když obec ustoupila těžbě uhlí. Ovšem fotbalisté tamního TJ Tatran jezdili nadále na fotbalový turnaj, celkem se Albrechtice u Mostu zúčastnily 16 ročníků Štítu, naposledy v roce 1997. V roce 2011 byl Štít Albrechtic mezinárodní akcí - zúčastnily se Olbrachtice z Polska.

Stěžejní náplní Štítu Albrechtic je fotbalový turnaj, dosud jsme poznali šest vítězů a to:
 * 14 krát Město Albrechtice
 * 13 krát Albrechtice u Českého Těšína
 *   7 krát Albrechtice nad Orlicí
 *   3 krát Velké Albrechtice
 *   a jednou Lesní Albrechtice a
Albrechtice nad Vltavou

V rámci Štítu Albrechtic bylo sehráno 545 zápasů, padlo v nich 1252 branek, v dlouhodobé tabulce vedou Albrechtice u Českého Těšína před Městem Albrechtice. Počet účastníků jednotlivých ročníků je vesměs 8 družstev, všech 9 obcí se setkalo pouze 2 krát - v roce 1988 a 1989.

Významnou součástí Štítu Albrechtic je od počátku akce přítomnost představitelů veřejného a politického života v jednotlivých Albrechticích. Přítomnost současných starostů obcí Albrechtic výrazně přispívá k úspěšnosti Štítu Albrechtic.

Od založení Štítu Albrechtic působí Stálý výbor Štítu, jehož dlouholetým předsedou byl nepřetržitě iniciátor této obce p. Jan Škrobánek z Velkých Albrechtic, který nás bohužel v roce 2012 náhle opustil. S pořadatelstvím Štítu Albrechtic se počítá i nadále a to 22.června 2013 v Albrechticích u Českého Těšína, v roce 2014 v Albrechticích v Jizerských horách a v roce 2015 v Albrechticích nad Vltavou.

Stovky občanů jednotlivých obcí s názvem Albrechtice si přeji, aby nadšení, chuť i zájem o tuto akci vydržel co nejdéle.

Čerpáno z archívu Stálého výboru Štítu Albrechtic

STATUS ŠTÍTU ALBRECHTIC